Преди няколко дни попаднах на кратка, но проникновена история в социалните мрежи. Историята беше вдъхновена от красивия цитат на Камил Писаро, френски художник импресионист: „Благословени са онези, които виждат красиви неща на места, където другите хора не виждат нищо“.
Историята разказва за:
Човек, който попитал мъдрец: „Защо Бог позволява на някои хора да бъдат щастливи, а на други - не?
„Бог не е отговорен за човешките нещастия“, каза мъдрецът, „Всеки сам е отговорен за собственото си щастие и чувства. Който иска да бъде щастлив, ще бъде щастлив."
„Няма логика в думите ти. Едва ли има човек, който не иска да бъде щастлив. И все пак срещам повече нещастни, отколкото радостни хора.
„Погледни тази картина!, казал мъдрецът. "Какво виждаш на нея?"
Мъжът погледнал картината и казал: „Виждам зима, виелица и всичко е покрито със сняг, дори мога да почувствам ледени тръпки по тялото си“.
„Е, аз пък виждам малка къщичка и светлина, идваща от нея“, казал мъдрецът. „Виждам дим да излиза от комина и усещам топлината и уюта, които царят вътре. Дори усещам аромата на прясно изпечени домашно приготвени сладкиши.”
„Но на снимката не е изобразено нищо подобно – засмял се мъжът, – сякаш описваш друга картина. Да, има къща, от която се вижда светлина, но останалото...”.
„Напротив“, казал мъдрецът, „Говорим за една и съща картина. Тя представя живота през моите очи и твоята гледна точка. Ти виждаш само зимата, снега и студа, но аз виждам и усещам топлината на сърцата в тази къща. Аз виждам красотата, защото искам да я видя и всички онези, които могат да открият красивите неща на места, където другите хора не виждат нищо, са истински благословени.”
-------------------------------------------------- -----------------
Камил Писаро, Якоб-Абрахам-Камил Писаро (10 юли 1830 – 13 ноември 1903), е френски художник импресионист и ключова фигура в историята на импресионизма. Писаро е единственият художник, който показва работата си във всичките осем групови изложби на импресионисти; през цялата си кариера той остава отдаден на идеята за подобни алтернативни изложбени форуми.
Той е роден в Сейнт Томас (тогава датско владение), Западна Индия, но живее и работи главно в Париж. Той посещава Лондон през 1870-1871 г. Писаро е повлиян от Милет и Коро.
Известен като "бащата на импресионизма", Писаро рисува селския и градски френски живот, особено пейзажи в и около Понтоаз, както и сцени от Монмартър. Зрялата му работа показва съпричастност към селяните и работниците и понякога свидетелства за радикалните му политически пристрастия. Той е ментор на Пол Сезан и Пол Гоген и неговият пример вдъхновява много по-млади художници, включително калифорнийската импресионистка Луси Бейкън.
Тук е историята на английски език:
Извори:
Comments